Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Aspidistra Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 16 Aralık, 08:07'de eklendi

 

 

Aspidistra çiçek bakımı oldukça kolay ve soğanlı bir bitki türü olmaktadır. Aspidistra çiçeği aynı zamanda kesme çiçeği olarak ta çiçekçi mağazalarındaki aranjmanlarından bulunmaktadır. Aspidistra çiçeği de bazı çiçekler gibi yer değişimi çok haz etmez, dolayısıyla yeni bir yere getirildiğinde, yeni ortama adapte olmakta zorlanır. Buna rağmen bakımı iyi yapılırsa uzun ömürlü ve dayanıklı bir çiçek türü olmaktadır. Aspidistra çiçeği hiçbir zaman gün ışığına direkt olarak maruz kalmamalıdır. Ev ve ofis gibi yaşam alanlarını en güzel şekilde süsleyen bir çiçek türü olmaktadır, fakat direkt olarak gün ışığı ile karşı karşıya gelmemeleri gerekmektedir. Aspidistra çiçeğinin gün ışığı görmesi, yaprakları açısından çok önemli olmaktadır.

 

Aspidistra çiçeklerinin hızlı büyüyebilmeleri için aydınlık yerlere ihtiyacı olmaktadır ki Aspidistra çiçekleri gün ışığının olduğu tarafa doğru eğilim gösterir, bu sebeple gün ışığı almayan taraf için, hafta bir defa çiçeğin yönünü değiştirmek gerekmektedir. Aspidistra çiçeklerinin doğru zamanda, doğru miktarda sulanmaları çok önemlidir. Aspidistra çiçekleri çok fazla sulandıkları zaman veya çok kuru bırakıldığı takdirde, çiçekler solacaktır ve ölecektir. Bu sebeple yaz aylarında haftada 2 defa ve kış aylarında ise haftada 1 defa mutlaka sulanmaları gerekmektedir. Sulama işlemi yapıldığı zamanda ise, saksı altındaki kaba boşalan suyun dökülmesine dikkat edin. Aksi takdirde kapta su birikirse böcekler toplanmaya ve su koku yaymaya başlar. Aspidistra çiçeklerinin bakımı çok zor değil, fakat biraz zahmet gerektirmektedir.

 

Aspidistra Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Aspidistra çiçek bakımı için dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi mutlaka çiçeğin doğru miktarda sulanmasıdır. Çiçeği sulamadan önce toprağın ne kadar nemli ve ıslak olduğunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Toprak nemli ve ıslak ise birkaç gün sulamadan bırakabilirsiniz. Aspidistra çiçeği çok hassas ve bulunduğu ortama zor adapte olabilen saksı çiçeklerinden bir tanesi olduğundan, bakımını yaparken titiz davranmak gerekmektedir. Gün ışığına direkt olarak maruz kalmaması için dikkat etmeniz gerekmektedir. Çok fazla direkt olarak gün ışığını görürse, anında solmaya ve kurumaya neden olacaktır. Bunun dışında ise çok fazla rüzgâr esintisinin olduğu bir yerde durmaması gerekiyor. Rüzgâr esintisi çok olursa, çiçek ve yaprakları anında solacaktır.

 

Doğru bakım yapıldığı zaman, ortama ferahlık veren ve renk katan bir saksı çiçeği olmaktadır, fakat her ne kadar bakımı kolay olsa bile, bakımının çok iyi yapılması gerekmektedir. Aspidistra çiçeklerinin kış aylarında 14 ile 15 derece sıcaklıkta bir ortamda tutulmaları gerekmektedir. Zamanı gelip solan çiçek ve yapraklarının budanması ve ekstra dallarının kesilmesi gerekmektedir. Bu şekilde yeni çiçeklerin açılması için yol açabilirsiniz. Aspidistra çiçeklerinde eğer toprağını değiştirmek isterseniz, 2 yılda bir defa Nisan ayında özellikle toprak değişimini yapabilirsiniz. Ne çok sıcak, nede çok soğuk olan bir ayda toprak değişimi yapmanız çok iyi olacaktır. Toprak değişimi çiçekler için çok önemlidir, çünkü çiçekler hem gün ışığından hem de topraktan beslendiğinden, çiçeğine göre toprağın düzenli bir aralıkta değiştirilmesi önemlidir.

 

Aspidistra Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Aspidistra çiçeklerine zarar verebilecek hususlardan bahsetmek gerekirse, aslında birçok çiçeklerde olan konularla aynıdır. Aspidistra çiçek bakımı özellikle ilgi istiyor, çünkü bu çiçekler genel anlamda yeni ortamlara adapte olmakta zorlandığından, daha fazla ilgi ve alaka istemektedir. Bunun için de daha yakından bakım yapmanız gerekiyor, fakat bakım yaparken de, bakımı abartmadan yapmanız gerekmektedir. Örneğin su vereceğiniz zaman haftada 1 veya 2 defa vermeniz gerekirken daha fazlasını vermeye çalışmayın. Bazen haftada 1 bile her zaman yeterli olabilir. Sulamadan önce mutlaka toprağın nemini kontrol edin. Aspidistra çiçekleri bir saksı çiçeği olduğundan, saksı deliklerinin açık olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Saksı deliklerinin açık olmaması halinde, toprak ve çiçeğin kökleri nefes alamayacak ve dahası sulama yaptığınızda, ekstra olan su akıp dışarıya gidemeyecek.

 

Bu durumda haliyle çiçek köklerinin boğulmasına ve çok fazla su almasından ölmesine ve çiçeğin hızlı bir şekilde solmasına ve sararmasına neden olacaktır. Çiçeklere fazla su vermek her zaman iyi bir şey olmayabilmektedir. Ne kadar su vereceğiniz tamamen çiçeğe bağlıdır, fakat genel anlamda çiçeklere haftada 1 veya 2 defa suyun verilmesi gerekmektedir. Saksı içerisindeki toprağın kaliteli olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir, aksi takdirde çiçek beslenemeyecek hale gelir ve ölür. Bunun yanı sıra yapraklarını her zaman kontrol etmeniz ve bakımını yapmanız gerekir. Aksi takdirde yapraklarda mantarlar ve böcekler oluşmaya başlar ve bu da haliyle çiçeğinizi hasta eder. Aspidistra çiçeğinin bakımı zor değildir, fakat gerektiği zaman gerçekten üstüne düşmeniz gerekiyor.

 

Herhangi bir çiçek bakımı, herhangi bir canlı bakımı kadar önemlidir, çünkü çiçekte bir canlıdır, fakat bazı canlılardan daha fazla desteğe muhtaç olduğu için, daha fazla üzerine düşmeniz gerekmektedir. Aspidistra çiçek bakımı da çok zor değil, sadece biraz daha hassas olmanız ve üzerine düşmeniz gerekiyor, çünkü yeni bir ortama girdiğinde adapte olmakta zorluk çekiyor ve bunun yanı sıra hassas bir çiçek olduğundan, daha fazla bakıma ihtiyaç duyuluyor. Bakım sadece sulamak veya budamaktan ibaret değildir. Çiçeğe sevgi ile yaklaşmanız gerekmektedir. Sulamak, yaprakları ve çiçekleri sarardığında budamak, gerektiği zaman toprağını değiştirmek ve hatta gerektiği takdirde ilaçlamak önemli, fakat aynı zamanda çiçek ve büyüttüğünüz bitkilere sevgi göstermekte ayrıca çok önemlidir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05