Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Aşk Merdiveni Çiçeği Bakımı  

Çiçek Bakımları 16 Aralık, 18:15'de eklendi

 

 

Aşk Merdiveni çiçeği görebileceğiniz en yeşil çiçeklerden bir tanesidir. Buradan anlayacağınız üzere, çiçek gün ışığını çok sevmektedir ve bolca gün ışığı almak zorunda, fakat her saksı çiçeğinde olduğu gibi, direkt olarak vuracak şekilde gün ışığına maruz kalmaması gerekmektedir. Uzun ömürlü bir çiçek türüdür, fakat bakımının iyi yapılması gerekiyor ve birazda sevgi kattığınız zaman, size uzun yıllar görsel bir hizmet verecektir. Hatta sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirseniz, budayarak ve çiçekten bir parça alarak, yeni bir Aşk Merdiveni çiçeği dikebilirsiniz. Aşk Merdiveni çiçek bakımı için yapmanız gerekenler çok basit ve kolaydır. Ona sadece günlük bile değil, haftalık birkaç dakikanızı ayırmak yeterli olacaktır. Sadece çiçeği saksıya yerleştireceğiniz gün birkaç saatinizi ayırarak en güzel şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Çiçeği saksıya yerleştirip ilk suyunu verip doğru bir yere koyduktan sonra sadece ara sıra bakıp kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Suyunu vereceğiniz zaman önce toprağını kontrol edin. Toprak nemli ve ıslak ise hemen su vermenize gerek yok. Toprak kurumaya yakın veya kuruduğu zaman bol su verebilirsiniz. Kış aylarında haftada bir defa, yaz aylarında ise sıcak havadan dolayı haftada 2 defa su vermeniz yeterli olacaktır. Çok fazla su vermenin iyi olacağı anlamına gelmemektedir. Aşk Merdiveni çiçekleri bol yeşil ve tonlarında, hatta tavana bile asabileceğiniz tarzda bir çiçektir. Bazı Aşk Merdiveni çiçeklerinin saksıları asabileceğiniz şekilde tasarlanmaktadır. Dayanıklıdır, bu sebeple uzun bir süre evinize veya ofisinize eşlik edecektir.

 

Aşk Merdiveni Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Aşk Merdiveni çiçek bakımı için dikkat etmeniz gereken bazı konulardan bir tanesi, çiçeğe su verdikten sonra, saksının altındaki kaba biriken suyun mutlaka dökülmesi gerekmektedir. Bazıları saksının altındaki kaba biriken sudan çiçeğin beslenebileceğini düşünürler, fakat bu yanlıştır. Kaba su birikir ve suyu dökmezseniz, zamanla çiçeğin etrafına suyun kötüleşmesinden dolayı böcekler birikecek ve kötü bir koku yayılmaya başlayacaktır. Bu yüzden kaptaki suyun dökülmesi, çiçeğin sağlığı açısından yararlı olacaktır. Aşk Merdiveni çiçeğini kesinlikle cam veya kapı önlerine koymayınız. Cam veya kapı önleri gibi rüzgârın estiği yerlerde durmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesi, zaman zaman çiçeğinizi budamanız gerekmektedir. Çiçeğin sağlıklı bir biçimde büyüyebilmesi için, kuruyan veya solan yaprak ve çiçekleri alarak, yeni çiçek ve yapraklar için yer açmanız gerekmektedir.

 

Her zaman toprağın kaliteli olmasına dikkat edin. Çoğu zaman insanlar vakit bulamadıkları için veya çiçekçi uzak geldiğinden, evin ön veya arka bahçesindeki topraktan alıp çiçeklerini dikmeye çalışırlar, fakat bu yanlıştır. Çiçeğinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız, kaliteli ve vitamin depolu toprağa dikmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde çiçeğiniz beslenemez ve dahası güçsüz kalır ve size güzel bir görünüm vermez. Aşk Merdiveni çiçeği sanıldığı kadar bakımı zor bir çiçek değildir, hatta ilk bakımını yaptıktan sonra haftada bir veya iki defa bakmanız yeterli olacaktır. Çiçek sonuçta görselliği ile size hizmet vermesi gerekiyor ve bunu yapabilmesi için de ona bakmanız gerekiyor, fakat bu demek değildir ki her dakika veya saat başı onun yanında olmanız gerekiyor.

 

Aşk Merdiveni Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Çiçeklere birçok maddeler zarar verebilir. Çiçeğinize zararın verilmemesi için yapmanız gereken, haftada bir veya iki defa çiçeğinize bakmak, gerekirse suyunu vermek veya saksının altındaki kaba su birikmişse, suyu döküp temizlemek. Aşk Merdiveni çiçek bakımı zor değil, fakat özen göstermeniz gerekiyor. Sonuçta çiçeklerde birer canlılar ve onlarında bakıma ve sevgiye ihtiyaçları vardır, fakat bazı konularda dikkat etmediğiniz sürece, çiçeğinize yararlı olmak yerine zarar verebilirsiniz. Örneğin çiçeğinizi aşırı derecede sulamamanız gerekiyor. Çok fazla suladığınızda, su ve çamurlaşmış toprak ile çiçeğin köklerini boğarsınız. Bunun yanı sıra saksı çiçeklerinde, saksı deliklerinin açık olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çiçeklerinizi kesinlikle hastalıklı bitkilerin veya çiçeklerin yanına koymayın.

 

Çiçekleri direkt gün ışığı görmesinden uzak tutun ve ayrıca rüzgârın estiği yerlere saksıları yerleştirmeyin. Eğer çiçek veya yapraklarda mantar ve sinek, bunun yanı sıra solucan veya yapışkan pamuk gibi maddeler görürseniz, anında müdahale etmeniz gerekiyor, aksi takdirde çok kısa bir sürede çiçekleriniz çürür ve yok olur. Bu tür konular çiçeklerinize zarar verecek konulardır ve dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer çiçekleriniz varsa ve gerçekten onlara bakım yapmak istiyorsanız, bu yüzden çiçek bakımı çok önemlidir. Çiçek bakımı sadece haftada bir defa su verip onları bırakmak ile olmuyor. Arada vaktiniz olduğunda çiçeğinizi yoklamanız gerekiyor. Çiçeklere sevgi göstermezseniz, ilgi ve alaka göstermezseniz, mutlaka ki çiçekleriniz yok olacaktır.

 

Aşk Merdiveni çiçekleri bulunduğunuz ortama farklı bir hava katacak, ortamı ferahlatacak ve uzun bir süre size görsel bir hizmet verecek çiçektir. Bakımı iyi yapıldığı sürece ve çiçeğiniz en iyi şekilde besleniyorsa, hiçbir sorun yaşamadan uzun yıllar yanınızda duracaktır. İster evinizde isterseniz de iş yerinizde bulundurabilirsiniz. Mevsim ve hava sıcaklığına göre haftada bir veya iki defa sulamanız, toprak değişimi yapmak isterseniz yılda bir defa Nisan ayında yapmanız ve ara sıra kuruyan yaprak ve çiçekleri toplarsanız, Aşk Merdiveni çiçek bakımı tamamlanmış olacaktır. Siz ona ne kadar bakarsanız, o da size o kadar güzel bakacaktır.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05