Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

 Areka Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 13 Aralık, 22:16'de eklendi

Areka Çiçeği Hakkında

Palmiyeye benzer yapraklarıyla Areka çiçeği pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Bulundukları yere farklı bir hava katarlar. Genellikle ev, iş ve ofis tarzı yerlerde kullanılmaktadırlar. Şık ve zarif görünen bir süs bitkisi olduğu söylenebilir.  Doğada pek çok farklı çeşidinin bulunduğu söylenebilir.  Areka çiçeği bakımı dikkat edilmesi gereken bir noktadır.  Areka bitkisinin doğrudan güneş ışığına maruz kalması sakıncalı görülebilmektedir. Bitkinin yaprakları güneş ışığının bulunduğu yöne doğru eğilim gösterir. Böylece tek bir kısmının güneş ışığına maruz kalması gibi bir durum söz konusu olmaz.  Güneş ışığına maruz kalmayan kısımları belirli periyotlarda ışığa doğru yönelim göstermektedir.  Ayrıca Areka çiçekleri az miktarda ışığa maruz kaldığında yeteri kadar beslenememektedir. Bundan dolayı yapraklarında sararmalar ve çürümeler meydana gelebilmektedir.

Areka Çiçeği Nasıl Sulanır ?

Areka çiçeğinin yetişmesinde sulama işlemi önemli bir faktördür. Kararında yapılan sulamalar gelişim açısından faydalı olmaktadır.  Genellikle yaz aylarında haftada iki defa kış aylarında ise haftada bir defa sulama işlemi gerçekleşmektedir. Yaz ayların da Perşembe ve Pazartesi günleri sulama yapılabilmektedir. Kış aylarında ise genellikle sulama için Perşembe günleri tercih edilir. Sulama sırasında standart bir sulama kabının kullanılması tercih edilir. Eğer ki akşamdan sulanan çiçeğin dibinde su kalmış ise biriken su dökülmelidir.  Böylece bitki toprağında ve yaprağında oluşabilecek haşerelerin önüne geçilmiş olur. Ayrıca koku oluşumu da engellenmiş olmaktadır.  Sulama sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta toprağın kuru veya ıslak olup olmamasıdır. Toprağa parmağımızla dokunduğumuzda ıslak mı kuru mu olduğunu anlayabiliriz. Eğer toprak ıslaksa çiçek suyu henüz bitirememiş demektir. Bu durumda sulama işlemi bir sonraki periyota bırakılabilir.

Areka Çiçeği Nerede Yetişir ?

Areka çiçeklerinin gelişimleri açısından yetiştikleri ortam önem taşımaktadır.  Özellikle sert rüzgarların olduğu yerlerde çiçeklerin bulundurulmaması gerekmektedir. Çünkü esen rüzgar çiçekleri salladığı için sap kısımlarında oynamalar meydana gelebilmektedir. Ayrıca toprak köküne hava akımının girmesi de söz konusu olabilir.  Bu durumda çiçeğin ömrünü azaltabilmektedir. Yaprakların da çürümelerin ve sararmaların oluşmasına sebebiyet verebilir.  Pencere ve kapı ağzı gibi yerlerden çiçeklerin uzak tutulması gerekir.

 Areka Çiçeği Nasıl Budanır ?

Areka çiçeği bakımında budama işleminin yeri büyüktür. Çiçeğin kendisini tazelemesi ve yenilemesi açısından budama işleminin gerçekleşmesi gerekir.  Solan yaprakların tekrardan kendilerini tazelemesi için makas aracılığıyla kesilip kopartılması gerekir. Böylece yapraklar tekrardan şekillenmiş olacaktır.  Budama işleminde dikkat edilmesi gereken ayrıntı dal budandıktan sonra hava almamasını sağlamaktır. Bunun içinde budanan dalın uç kısmı silikon, mum veya yanıcı olmayan bir maddeyle kapatılabilir.

Areka Çiçeğinin Toprağı Nasıl Değiştirilir ?

Bitkilerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdürmeleri açısında toprak değişiminin yapılması gereklidir. Bu bağlamda Areka çiçeğinin toprağı yılda iki üç defa değiştirilmelidir. Bu değişim genel de ilkbahar ayı olmasından kaynaklı olarak Nisan’da gerçekleştirilir. Toprak değişiminin iki üç yılda bir olmasına karşın her yıl çiçeğe toprak ilave edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.  Toprak değiştirilirken dikkat edilmesi gereken husus çiçeğin tazelenen toprakla birlikte bir numara büyük bir saksıya yerleştirilmesi gerekliliğidir.

Areka Çiçeği Ve Vitamin Kullanımı

Pek çok farklı bitkide vitamin kullanımı söz konusu olmaktadır. bitki bir takım dış etkenlerden dolayı zarar görmüş ise onarmak adına vitamin kullanılabilmektedir. Ancak tabiî ki bitkiye zarar vermemesi açısından vitamin kullanımında da dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunur. Öncelikle bitkinin kök, sap ve yaprak uzuvları sağlıklı ise vitamin kullanılmasını gerektiren bir durum bulunmamaktadır.  Ancak çiçeğin budaması yapıldığı halde yapraklarında çürüme ve solma meydana gelmiş ise hem gelişmesi hem de çiçek açmasını sağlamak amacıyla vitamin kullanılabilir. Bir çok mağazalar da çiçek vitaminlerinden satın almak mümkündür. Ancak önemli olan husus kullanma koşullarının dikkate alınarak bitkinin destek almasını sağlamaktır.  Bir örnek vermek gerekirse bir litre suyun içerisine bir kapak kadar vitamin koyulur. Vitamin ve su birlikte homojen bir şekilde karıştırılır. Çiçekler sulanırken kullanılan ölçekle birlikte vitaminli su bitkilere uygulanır. Uygulama ayda bir veya iki defa olmak üzere tekrarlanabilmektedir.

Areka Çiçeğine Zarar Veren Durumlar

Areka çiçeği bakımında dikkat edilmeyen noktalar olduğunda çiçek zarar görebilir. Kararın da yapılmayan sulama tekniğinde çiçeğin yapraklarında sararmalar görülebilir. Sulama aşırıya kaçmadan yapılmalıdır.  Saksı bitkilerinde suyun saksı deliklerinden tabağa çıkması sağlanmalıdır. Bu durum bitkinin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar. Saksı deliklerinin kapalı olmamasına dikkat edilmelidir.  Hastalanmış olan bitkiler Areka çiçeğine yakın tutulmamalıdır.  Çiçeğin toprağı kaliteli ve verimli olmalıdır.  Vitaminsiz kalan toprak gelişimi olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca bitkinin yapraklarında meydana gelen hastalıklar ve mantarlar solucan, sinek veya diğer pamuksu hastalıklar gibi durumlar da bitkiye zarar vermektedir. Bu tarz durumlardan kurtulmak için ziraat ilaçlarının satışını yapan firmalara başvurulmalıdır.  Bitki de meydana gelen hastalığın türüne uygun ilaçlar satın alınmalıdır. Alınan ilaçların kullanım kılavuzuna bakılarak uygulanması gerekir.

Areka Çiçeği Nasıl Çoğalır ?

Kökten ayırma işlemi kullanılarak Areka çiçeğinin çoğaltılması işlemi gerçekleştirilir. Sonrasında bitkiden ayrılmış olan kökler küçük birer saksıya dikilir. Böyle yeni çiçeklerin oluşması için ilk adım atılmış olur. Burada dikkat edilmesi gereken husus Areka bitkisinin hava almamasını sağlamaktır. Bunun içinde toprakla kapatma işlemi gerçekleştirilir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05