Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Arapsaçı Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 15 Aralık, 21:30'de eklendi

 

Arapsaçı çiçekleri çok ilginç ve bulunduğu ortama farklı bir hava katan bir saksı çiçeği olmaktadır. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir çiçek türü olduğundan, bakımı da aslında oldukça kolaydır. Arapsaçı çiçeğine baktığınızda biraz sebzemsi bir görünüme sahiptir, hatta yüzü olmayan bir çim adam bile diyebilirsiniz. Arapsaçı çiçek bakımı birçok saksı çiçeklerinin bakımı ile aynı olup çok zor değildir. Tek yapmanız gereken doğru zamanda doğru bakım yapmak, bakımını yapmayı unutmamaktır. Her çiçekte olduğu gibi, Arapsaçı çiçeğinin direkt olarak gün ışığına maruz kalmaması gerekmektedir. Gün ışığı gören bir odaya yerleştirmeniz yeterli olacaktır, fakat gün ışığını görmeden kısmı için de haftada bir defa olmak üzere, gün ışığı görecek şekilde çevirirseniz, hiçbir sorun yaşamadan ışık bakımını yapmış olacaksınız.

 

Arapsaçı çiçeği de diğer çiçekler ve bitkilerde olduğu gibi, genel beslenmesini gün ışığından almaktadır. Arapsaçları bakımı yapılırken, sulamanın yapılması çok önemlidir, fakat sulama yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi, sulamanın aşırıya kaçmaması gerektiğidir. Çok fazla sulama yaparsanız, çiçeğin köklerini boğar, iyilik yapacağım derken aksine kötülük etmiş olursunuz. Bu sebeple sulama yapmadan önce, mutlaka toprağını kontrol edin. Eğer toprak nemli ve parmağınız ıslanıyorsa, hemen sulama yapmanıza gerek yoktur. Normal sulama işlemi ise yaz aylarında haftada 2 defa ve kış aylarında ise 2 defa olması yeterli olacaktır. Burada önemli olan toprağın nemli ve çiçeğin vitamin alabilecek şekilde sulanmasıdır. Saksı çiçeklerinin avantajı, sulama işlemini yaptığınızda, ekstra su olursa, zamanla saksının altındaki kaba akacaktır, dolayısıyla toprak çamur olmaktan uzak kalacaktır.

 

Arapsaçı Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Arapsaçı çiçek bakımı zor değildir, hatta birçok saksı çiçeklerinden çok daha kolaydır, fakat bakımının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bu sebeple kolay bir bakımı olduğu için, bakımı kolay diye sadece ara sıra bakım yapmaya çalışırsanız, çiçeğiniz solar ve ölür. Sulama işlemi önemlidir, fakat aşırı bir derecede sulamamanız gerekiyor. Bunun yanı sıra, hiçbir çiçek veya bitkiyi rüzgâra maruz kalacak bir yere yerleştirmemeniz gerekiyor, çünkü Arapsaçı ve diğer çiçeklerde rüzgârla çok fazla iç içe kaldıkları sürece, rüzgâr çiçeği sallayacaktır ve sallantı çiçeğin köklerine kadar etkileyecektir. Bu sebeple çok dikkat etmek gerekmektedir. Arapsaçı uzun ömürlü bir çiçek türüdür, fakat bakımı yapılmadığı sürece kısa bir sürede çiçeksiz kalabilirsiniz.

 

Çiçeğinizin çok uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, çiçeklerin yaprakları ve çiçek solup döküldükten sonra, Arapsaçı çiçeğini budamanız gerekmektedir. Budamak için yapmanız gereken ise sararan yaprakları kesmeniz gerekiyor ve fazlalık olan dalları varsa, onları kesmeniz gerekmektedir. Bu şekilde bakımına devam ettiğiniz sürece tekrardan güzel bir Arapsaçı çiçeği elde etmiş olacaksınız. Eğer çiçeğin toprağını değiştirmek istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi mevsimi Nisan ayı olmaktadır. Baharın en sakin olduğu ayda toprak değiştirmek çok daha kolay olmaktadır. Birçok çiçek için yılda bir defa toprak değiştirmek çok önemlidir, çünkü çiçek hem gün ışığından hem de topraktan beslenmektedir. Bu sebeple gün ışığı, sulama ve toprak bakımı her çiçekte çok önemlidir.

 

Arapsaçı Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Her çiçekte olduğu gibi Arapsaçı çiçeklerine bakım yapmak için aşırı yüklenmek te çiçeklere zarar verebilmektedir. Özellikle eğer çok fazla sulama yaparsanız, çiçeğe bakım yapacağım derken çiçeği tamamen öldürebilirsiniz. Sulama yapacağınız zaman, öncelikle toprağın ne kadar nemli olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Arapsaçı çiçek bakımı zor değil, fakat aşırı bakım ise çiçeğe iyilik yerine kötülük yapmak anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra saksı çiçeklerinde, Arapsaçı çiçeğinde olduğu gibi, saksı deliklerinin açık olmasına dikkat etmeniz gerekiyor, çünkü saksı çiçeklerinde, saksı delikleri çiçeklerin hava alması ve ekstra suyun çıkmasında yardımcı olmaktadır. Saksı içerisinde çok fazla su kalırsa, toprak çamura dönüşür ve çiçeğin kökleri de boğulur.

 

Kesinlikle hiçbir zaman hastalanmış bitki veya çiçeklerin yanına çiçeklerinizi koymayın, aksi takdirde çiçeklerinizde hastalanır ve farklı ziraat ilaçlarıyla uğraşmak zorunda kalırsınız. Kullandığınız toprağın kaliteli olması ve çiçeğinizi beslemesi çok önemlidir. Eğer toprağınız kalitesiz olursa, çiçek kökleriniz çürür ve nihayetinde yapraklar ve çiçekler solarak ölür. Bu sebeple çiçek bakımı yaparken, baştan aşağı bütün bakımlarını en doğru şekilde yapmanız gerekmektedir. Eğer çiçeğinizde herhangi bir şey görürseniz veya yapraklarda aniden bir sararma veya böcek ya da mantar veya sinek ve benzeri canlılar görürseniz, ziraat ilaçları satan firmaları ziyaret ederek, bunlardan nasıl kurtulabileceğinizi sorabilirsiniz. Böcekler, solucanlar ve farklı canlılar, çiçeklerinizin hastalanarak ölmesine nede olabilecek şeylerdir.

 

Evinizin veya ofisinize farklı bir hava katmak isterseniz ve biraz daha evimde veya ofisimde yeşil bir görüntü olsun derseniz, Arapsaçı çiçeği alıp evinize ya da ofisinize koyabilirsiniz. Bakımı kolay olduğu için genellikle birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Bu sebeple Arapsaçı çiçek bakımı için de çok fazla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Arapsaçı çiçeğini evinizde yetiştirmek isterseniz, yapmanız gerekenler çok basit. Gün ışığı gören bir odaya koymanız yeterli olacaktır ve mevsimine göre haftada bir veya iki defa sulamanız yeterli olacaktır. Eğer çiçeğin bütün gövdesi ışık görmüyorsa, haftada bir defa ışık görmeyen tarafı ışık görebilecek şekilde çevirerek çiçeğe yardımcı olabilirsiniz. Bunun dışında ise rüzgara çok fazla maruz kalmaması gerekiyor ve çiçeğinize de, her canlıya yaptığınız gibi sevgi göstermeniz yeterli olacaktır.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05