Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Arakorya Çam Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 15 Aralık, 19:55'de eklendi

 

Arakorya Çam çiçeği bir saksı çiçeği türüdür, fakat birçok saksı çiçeklerinden farklı olup getirildiği ortama hemen adapte olamayan ve bunun yanı sıra bakımı diğer saksı çiçeklerinden çok daha zor olan bir çiçek türüdür. Arakorya Çam çiçek bakımı için hem çok daha titiz olunması gerekiyor, hem de çok daha fazla ilgi göstermeniz gerekiyor. Arakorya Çam çiçekleri değişikliği çok sevmez, dolayısıyla nerede yetişiyorsa, orada kalması gerekiyor, fakat malum çiçek dünyasında çoğu zaman öyle olmuyor ve birçok çiçeğin yeri ister istemez değiştiriliyor. Ev ve ofis gibi alanları yeşilliği ile ferahlatan ve süsleyen bir çiçek türüdür, fakat çok hassas bir çiçektir. Çok iyi bakıldığından ise uzun ömürlü ve dayanıklı bir çiçek olmaktadır.

 

Öncelikle her çiçekte de geçerli olduğu gibi, Arakorya Çam çiçeği direkt olarak gün ışığı ile karşı karşıya gelmemesi gerekmektedir. Gün ışığını çok seven bir çiçek türüdür, fakat direkt olarak karşıdan almaması gerekmektedir. Bunun için gün ışığı alan odaya veya salona koyabilirsiniz, fakat mutlaka ki çiçeğin bir kısmı gün ışığını göremeyeceğinden dolayı, haftada bir defa gün ışığını görmeyen tarafı, gün ışığını görecek şekilde çevirebilirsiniz. Bolca gün ışığı görmesi, yaprakların gelişmesi açısından çok önemlidir, bu sebeple kesinlikle gün ışığı görmelidir. Arakorya Çam çiçeğinin hızlı bir şekilde büyüyebilmesi için, aydınlık bir alanlar durması şarttır. Çiçekler için gün ışığı ciddi bir önem arz ediyor, çünkü gün ışığı çiçeklerin besin kaynağıdır.

 

Arakorya Çam Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Arakorya Çam çiçeğini çok fazla sıcakta tutmamak için gün ışığından maruz bırakırsanız, bir süre sonra solmaya ve sararmaya başlayacaktır, çünkü diğer bütün çiçekler ve bitkilerde olduğu gibi, Arakorya Çam çiçeği için de gün ışığı besin kaynağıdır. Arakorya Çam çiçek bakımı birçok saksı çiçeklerinden çok daha zordur, çünkü çiçeğin yerine adapte olması için yardımcı olmanız gerekiyor. Çiçeğin yeni ortama adapte olması bazen çok uzun bir zaman alabilmektedir. Sulama işlemlerinde de dikkat etmeniz gerekmektedir. Önce toprağın ne kadar nemli olup olmadığını kontrol ettikten sonra, eğer suya ihtiyaç duyuluyorsa, yani toprak kurumuşsa veya nem oranı az ise ve parmağınız ile bastırdığınızda parmağınız ıslanmıyorsa, haftada 1 veya 2 defa sulamanız yeterli olacaktır.

 

Özellikle kış aylarında haftada 1 defa, yaz aylarında ise 2 defa sulamanız yeterli olacaktır. Bunun dışında ise çiçeği kesinlikle rüzgâr akımı olan yerlerden uzak tutmanız gerekiyor ve özellikle kış aylarında, çiçeği bulundurduğunuz ortamında yaklaşık 14 ile 15 derece arasında bir sıcaklığa sahip bir yerde bulunması gerekmektedir. Arakorya Çam çiçek bakımı diğer çiçeklerden çok daha farklı ve biraz daha zahmetlidir, fakat bakımı doğru yapıldığı sürece, çok güzel yeşil bir çiçek elde edebilirsiniz ve bu da evinize ya da ofisinize ferahlık katacaktır. Arakorya Çam çiçeklerinde, dallarında üzerinde çiçekler solup düştükten sonra, budayıp yeni çiçeklerin çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. Arakorya Çam çiçeğini budamak için, sararan yaprak ve çiçekleri düştükten sonra, düşmeyen yaprakları ve çiçekleri makas ile kesebilir, fazla dalları da kesebilirsiniz.

 

Arakorya Çam Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Özellikle Arakorya Çam çiçeklerini yetiştirirken çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Arakorya Çam çiçekleri hassas ve bulunduğu ortama kolaylıkla adapte olamadığından, bakımını yaparken de zarar vermemek için dikkat etmeniz gerekmektedir. Arakorya Çam çiçek bakımı için öncelikle ortamın sakin olması gerekmektedir. Bahar veya yaz aylarında, gün ışığı alan bir odaya yerleştirebilirsiniz, fakat kış aylarında ise özellikle ortamın başta belirtildiği üzere 14 veya 15 derece sıcaklıkta olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, toprağın nemini koruyabilmesi için, haftada 1 veya 2 defa mutlaka sulanması gerekmektedir, fakat toprak nemliyse ve ıslaklığını koruyorsa, birkaç gün sulamanıza gerek kalmayabilir. Saksı çiçeği olduğu için de, ayrıca saksı deliklerinin açık olmasına dikkat edin. Bu önemli, çünkü çiçek ve toprak saksı deliklerinde hava almaktadır.

 

Bunun yanı sıra, sulama yapıldıktan sonra, fazla olan su saksının altındaki kaba dökülmektedir. Kaba dökülen suyun ise dökülmesi gerekiyor ki, böcekler toplanmasın ve koku yayılmasın. Saksınızı olabildiğince hastalıklı çiçeklerden uzak tutun ki çiçeğinizde hastalanmasın ki özellikle Arakorya Çam çiçeği gibi hassas ve ortama kendini zor adapte eden çiçeklerde, hastalanma olasılığı daha yüksek olacaktır, çünkü bu tür çiçekler daha güçsüz olmaktadır. Bu sebeple bakımını yaparak ona destek olmak gerekmektedir. Her zaman için saksı çiçeklerinde toprak kalitesi çok önemlidir. Toprağın hangi maddeler ile karıştırıldığı çok önemlidir. Çiçeğin doğru zamanda ve şekilde budanması çok önemlidir. Aksi halde çiçeğiniz tuhaf bir görünüme sahip olacaktır.

 

Arakorya Çam çiçeğine sahip olmak güzeldir, fakat bakımı için çok sabırlı olmanız gerekmektedir. Arakorya Çam çiçeği zaten kendini bir yere zor adapte edebilen bir çiçek türü olduğu için, bakan kişi de sabırlı olmadığı takdirde, Arakorya Çam çiçeğine bakmak gerçekten çok zordur. Eğer sizin de bir Arakorya Çam çiçeğiniz varsa, elinizden geldiğince güzel bakım yapmanız gerekiyor ki uzun ömürlü ve dayanıklı olsun ve yeni yerine hızlı bir şekilde kendini adapte edebilsin. Arakorya Çam çiçek bakımı diğer çiçeklere nazaran biraz daha sabır ve hassasiyet gerektiren bir çiçektir, fakat bakımını yaptığınız sürece de ortama güzel bir renk katmaktadır. Özellikle Arakorya Çam çiçeğinde, yaprak, sulama, toprak ve gün ışığı bakımına dikkat edin.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05