Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Antoryum Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 14 Aralık, 15:17'de eklendi

Antoryum Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Kırmızı, pembe ve beyaz renk çeşitlerine sahip olan antoryum saksı çiçekleri, yaşam alanlarımızı renklendirmek amacıyla kullanılmakta ve antoryum çiçeği bakımı da aslında oldukça pratiktir. Antoryum saksı çiçeğinin boyları kırk santimetre ile seksen santimetre arasında değişmekte ve yaşam alanlarımızı renklendirmesinin yanı sıra bulunduğu ortamı süsleyerek, mutluluk hissi de katmaktadır. Bakımları oldukça kolay olan antoryum saksı çiçeği, rüzgar akımına maruz kalabieceği pencere ve kapı önü gibi alanlara koyulmaması gerektiği gibi doğrudan güneş ışığına da maruz kalmamalıdır. Antoryum saksı çiçeği, dolaylı yollardan ışığı sevmektedir çiçeğin karanlıkta kalan kısımlarının hafta da bir kez ışık alan yöne doğru çevrilmesi sayesinde yapraklarında oluşabilecek olan sararma ve çürümeler engelenebilecektir. Ayrıca, spatifilyum çiçeğinizi sulama yapmadan önce parmağınız ile toprağına bakarak suya ihtiyacı olup olmadığını anlamalısınız. Şayet sulama için çiçeğinizi kontrol ettiğinizde toprak nemli ise sulama işleminizi bir sonra ki sulama gününe erteleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra sulama işlemi için kullanacağınız suyun oda sıcaklığında olmasına özen göstermelisiniz.

Antoryum Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

 Antoryum çiçeği bakımı konusunda ilk dikkat edilmesi gereken, çiçeğin doğrudan gün ışığına maruz kalmamasıdır. Antoryum çiçeği, dolaylı yoldan gün ışığı almayı sevmekte ve çiçeğin gün ışığı aldığı yönde doğru eğilim gösterme imkanı olduğu için belirli aralıklar ile çiçeğin ışık alan yönü değiştirilmelidir. Antoryum çiçeği gerekli miktarda ışık alamaz ise yeterli beslenemeyecek ve bu yüzden de çiçeklerinde kararma ve solma meydana gelebilecektir.

Antoryum Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Kış aylarında hafta da bir kez sulanması gereken Antoryum çiçeğinin, yaz aylarında ise hafta da iki kere üstten sulanması yeterli olacaktır. Antoryum çiçeğinin, kış aylarında Pazartesi günleri sulanması tercih edilebilirken, yaz aylarında ise Pazartesi ve Perşembe günleri sulanması tercih edilebilmektedir. Antoryum çiçeğinin sulanması sırasında kullanılan su kabı ölçeği hep aynı olmalıdır. Eğer Antoryum çiçeğnizi akşamdan suladıysanız, sabahları da altında bulunan tabakta biriken su var ise dökülmesi gereklidir. Bu sayede de antoryum çiçeğinizin, dibinde haşere ve koku oluşumuna engel olabilirsiniz. Antoryum çiçeğinizi sularken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, toprağın kurudukça sulanmasının gerektiğidir. Toprağın  yeterince kuru olup olmadığını ise parmağınızı batırarak anlayabilir ve şayet toprak ıslak ise sulama işleminizi bir sonra ki sulama gününe erteleyebilirsiniz.

Antoryum Çiçeğine Neler Zarar Verir?

Bir çok çiçek çeşidinde olduğu gibi antoryum çiçeğine de zarar verebilen durumlar bulunmaktadır. Ancak antoryum çiçeğine zarar verebilecek olan davranışlar bilinir ve doğru uygulama yapılırsa çiçeğinize zarar vermekten kurtulabilirsiniz. Antoryum çiçeğinizin, aşırı derecede fazla sulanmasının zarar verici olacağı gibi toprağın yetersiz ve kalitesiz olması da zarar vericidir. Aynı zamanda antoryum çiçeğinizin, hastalanmış olan bir bitki ya da çiçeğe yakın olması da zarar verici olabileceği gibi bitkinin saksı deliklerinin kapalı olmasına bağlı olarak sulama suyunun deliklerden çıkamaması da zarar verici bir durumdur. Ayrıca antoryum çiçeğinizin yapraklarında oluşan, sinek, mantar, hastalıklar, solucan ya da yapışkan pamuksu hastalıklar da bitkiye zarar vereceğinden dolayı bu tür bir durumla karşılaşmanız halinde ziraat ilaçları satan bir firmadan, bitkinizin toprağından bir miktar ya da bir adet yaprağını götürerek, bitkinizde oluşan hastalığa uygun bir ilaç temin edip,  bu ilacı da kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanmanız halinde bitkiniz düzelecektir.

Antoryum Çiçeği Nasıl Budanmalıdır?

Uzun ömürlü olan ve uzun süre kalabilen bir bitki olan Antoryum çiçeği, dalların üzerinde bulunan çiçeklerin solarak geçmesinin ardından, çiçeğin tekrar bir kez daha çiçek açabilmesi adına solan çiçekleri ile yapraklarının kesilerek budanması  gerekmektedir. Ayrıca antoryum çiçeğinin, kesilerek budanan yerlerine ise hava akımının girmesini önlemek amacıyla yakıcı olmayan yapışkanlar, mum ya da soğuk silikon kullanılarak kapatılması gerekmektedir.

Antoryum Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Antoryum çiçeğini, çoğaltmak isteyenler için iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki gövdeden alınan kök ile çoğaltma ve yaprak ile daldan alınan çiçek ile çoğaltmadır.

Antoryum Çiçeği Işığı Sever Mi?

Dekoratif güzellikleri ve canlı renkleri sayesinde yaşam alanlarımız da bulunmasını tercih edeceğimiz antoryum çiçeği için gün ışığı alan bir noktayı tercih etmeliyiz.  Antoryum çiçeği, doğrudan gün ışığına maruz kalmamalıdır. Çünkü antoryum çiçeği, dolaylı yollardan ışık almayı sevmektedir. Şayet koyacağımız nokta, gün ışığından uzak ise, bu durum bitkinin çiçeklerinin açmamasına, sağlıklı kalamamasına ve yapraklarının da dökülmesine sebep olacaktır. Bu sebeple de şayet doğal olarak gün ışığı alabilen bir yere koyamıyorsak, ışık alabilmesi için üstünden aydınlatıcılar ile desteklenmelidir. Saksı çiçeklerinin pek çok çeşidi gün ışığını sever ama gün ışığı alabilen yerlere konulamaması halinde mutlaka aydınlatıcılar ile desteklenmelidir.

Antoryum Çiçeği Hastalıkları Ve Vitamin Kullanımı,

Antoryum çiçeğinizin, şayet çiçekleri ve yaprakları sağlıklı durumda ise vitamin kullanmaya ihtiyacı bulunmamaktadır. Fakat antoryum çiçeğinizin, çiçekleri solmuş ve budaması yapılmış ise bu dönemler de çiçeğinizin, hem gelişmesi hem de çiçek açabilmesi için mağazalar da ve seralar da satılmakta olan çiçek vitaminlerinden temin edilerek, kullanma talimatına uygun bir şekilde bitkinize besin desteği olarak kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05