Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Ananas Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 14 Aralık, 07:25'de eklendi

Uzun ve dikenli yaprakları sayesinde sıcak havaların bitkisi olan ananas çiçeği, oldukça güzel görünüşlü olmasının yanı sıra ananas çiçeği bakımı da aslında zor olmamakla birlikte, dikkat edilmesi bazı noktalar bulunmaktadır. Boyları kırk santimetre ile yetmiş santimetre arasında değişen ananas çiçeği de diğer pek çok saksı çiçeğinde de olduğu gibi hava akımından olumsuz yönde etkilenmektedir. Bulunduğu ortamlara hoş bir görüntü kazandıran ananas çiçeğinin, fazla sulanması da doğru olmamakla birlikte doğruda güneş ışığını da istemez ve diğer ışık kaynaklarından yararlanabilir. Ayrıca çok fazla sıcak hava ve çok fazla soğuk hava da ananas çiçeğinin, kökleri ve yaprakları için zararlıdır.

  Ananas Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ananas çiçeği bakımı için öncelikle bu çiçeğin doğrudan güneş ışınlarını sevmediğini ve ışık alabilmesi için diğer ışık kaynaklarından da yararlanılabileceğini bilmelisiniz. Bunun yanı sıra ananas çiçeğinin, hızlıca büyüyebilmesi için aydınlık yerlere ihtiyaç duymakta olduğu da unutulmamalıdır. Ayrıca ananas çiçeği, gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebileceğinden dolayı gün ışığı almayan yönü belli aralıklar ile gün ışığına doğru çevrilmeli ve bu sayede de çiçeğin belirli bir yöne eğilimi engellenebilmektedir. Eğer ananas çiçeği, yeterince ışık alamaz ise yeteri kadar beslenemeyecek ve bu sebeple de çiçeklerinde kararma ile solma meydana gelecektir.

  Ananas Çiçeğini Sulamada Ki Önemli Hususlar Nelerdir?

Kış aylarında soğuktan korunarak çok az sulanması gereken ananas çiçeği, üstten olacak şekilde kış aylarında hafta da bir kez ve yaz aylarında ise haftada iki kez olacak şekilde sulanmalıdır. Kış aylarında ananas çiçeğinizi sularken, Perşembe günlerini tercih edebilir, yaz aylarında ise Pazartesi ile Perşembe günlerini tercih edebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken ananas çiçeğinin, haftanın aynı günü ve aynı ölçek ile sulanması gerektiğidir. Ayrıca çiçeğinizi sularken kullandığınız su kabı ölçeğiniz hep aynı olmalıdır. Bunun yanı sıra çiçeğinize döktüğünüz su, saksının dibinde fazla kalmış ise sabah tabak da biriken fazla su dökülmelidir. Bu uygulama sayesinde ise çiçeğinizin toprağında haşere ve koku oluşmasına engel olabilirsiniz. Ananas çiçeğini sulamada konusunda ki ana kural ise, çiçeğin toprağının kurudukça su verilmesidir. Çiçeğinizin toprağının sulu veya kuru olduğunu anlayabilmek için ise parmağınızı çiçeğin toprağına batırarak anlayabilir, şayet toprak ıslak ise çiçek henüz toprakta bulunan suyu bitirememiş olması sebebiyle de sulama işlemini de bir sonra ki sulama gününe bırakabilirsiniz. Ananas çiçeği sulanırken, sulama suyunun toprağın her tarafına ulaşabilmesine önem gösterilmeli ve kullanılan sulama suyu da soğuk musluk suyu yerine oda sıcaklığında olan bir su tercih edilmelidir. Ananas çiçeği, çoğunlukla yaz aylarında çiçek açmakta ve ananas çiçeğine iyi bakılmaması durumunda çiçek çürümektedir.

  Ananas Çiçeğinin Çoğaltılması,

Ananas çiçeği, yan kısımlarından vermiş olduğu kısımlar suda köklendirilerek, çoğaltılmaktadır. Suda köklendirilen ananas çiçeğinin kısımları daha sonra toprağa ekilerek, yeni ananas çiçekleri elde edilebilmektedir.

Ananas Çiçeği Nerede Yetişir?

Rüzgar akımına maruz kalabilen yerlerden uzak tutulması gereken ananas çiçeğinin, kış aylarında on dört ile on beş derecenin altına inmeyen ortam sıcaklığında bulunması gerekmektedir. Rüzgar akımı, çiçeği sallayarak, çiçeğin sapında oynamalar ile toprağın köküne hava akımının girmesine neden olacaktır. Bu durum ise ananas çiçeğinin, ömrünü azaltmasının yanı sıra çiçeğin yapraklarında sararmalar ile çiçeklerinde solmalara neden olmaktadır.

  Ananas Çiçeğinin Toprak Değişimi Nasıl Yapılır?

Yılda bir kez ve Nisan ayında ananas çiçeğinin, toprak değişimi yapılmalıdır. Ayrıca toprak değişimi yapılırken çok büyük ya da çok küçük saksı kullanmak yerine hali hazırda ananas çiçeğinin ekili olduğu saksının bir boy büyüğünü kullanmak yeterlidir.

  Ananas Çiçeği Nasıl Budanır?

Ananas çiçeği, dallarının üzerinde bulunan çiçeklerinin solup geçmesinin ardından tekrar çiçek açabilmesi adına solan yaprakları budanmalı ve kesilen bölgelerin içerisine hava akımının girmemesi için de üzeri kapatılmalıdır. Ananas çiçeğinizi budamanızın ardından kesilen bölgelere hava akımının girmemesi için ise mum veya soğuk silikon kullanılabilir.

  Ananas Çiçeğine Neler Zarar Verir?

Hemen hemen her saksı çiçeğine zarar verebilecek yanlış uygulamalar ile dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi ananas çiçeği için de bu tür durumlar mevcuttur. Ananas çiçeğinin, gerektiğinden fazla sulanması çiçeğe zarar verebileceği gibi çiçeğin saksı deliklerinin kapalı olmasına bağlı olarak sulama suyunun dışarıya çıkamaması da çiçeğe zarar vermektedir. Ayrıca hastalanmış olan bir bitkinin diğer bitki ve çiçeklere yakın olması, çiçeğin toprağının kalitesiz olması ya da verilen vitaminin yetersiz kalması ve bitkinin yapraklarında oluşmuş olan mantarlar, hastalıklar, solucan ve sinek gibi pamuksu hastalıklar da ananas çiçeğine zarar veren durumlar arasındadır. Şayet ananas çiçeğiniz de bu tür haşereleri ya da hastalıkları görürseniz, ziraat ilaçları satmakta olan firmalardan çiçeğinizin bir miktar toprağından ya da bir yaprağını götürerek oluşmuş olan hastalıklara uygun olan ilacı temin edip, bu ilacı da kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanarak çiçeğinizi  kurtarabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra ananas çiçeğinizin bulunduğu yerde başka cisimler ile temas etmesi de ananas çiçeğinize zarar verebilir.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05