Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Aloe Vera Çiçeğinin Bakımı

Çiçek Bakımları 13 Aralık, 21:30'de eklendi

Koyu yeşil dolgulu yapraklarının içinde jel kıvamı bulunan bir çiçek biçimidir. Yerini sevdiğinde suyu düzenli verildiği takdirde oldukça çabuk büyüyen yaz kış rahatlıkla yaşayabilir. Tarihte ilk defa Mısırlı’lar tarafından M.Ö 4000 li yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Mısırlı’lar bu bitkiyi güzellik ve bakım için kullanılmıştır. Cloeopatra’nın bile güzelliğini bu bitkiye borçlu olduğu söyleniyor. Sıcak ülkenin bitkisi olup yaklaşık 400 çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden 10 tanesi tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Günümüzde kullandığımız birçok kremin içeriğinde Aloe vera bitkisini görürüz.

 

Aloe Vera Çiçeğinin Faydaları

 

-Cilt için oldukça faydalı bir bitkidir. Sivilceler ile savaşır.

-Güneş sonrası oluşmuş yanık, kızarıklık kaşıntı gibi cilt problemlerinde kullanılır.

-Saçın daha parlak daha güçlü görünmesini sağlar.

– İçerdiği A, E, C vitaminler ve mineraller sayesinde kolin, sakaridler, amino asitler, enzimler ve salisilik asit bileşenleri ile 75’den fazla aktif bileşen içerir.

– Ürtiker, kurdeşen ve benzeri cilt hastalıklarında kullanılmaktadır.

-Kabızlık, sindirim sitemi problemleri iltihaplı rahatsızlıklar ve diyabet gibi birçok hastalıkta kullanılabilmektedir.

– Kaşıntı, alerji gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

– Aloe vera çiçeğinin içindeki jeli dondurup buzdolabında saklarsanız, şişlikler morluklar gibi sorunlar yaşadığınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

– Evde dört mevsim yetiştirebileceğiniz bir çiçek olduğu için her zaman elinizin altında bulundurabilirsiniz.

Aloe vera çiçeğinin jelini kullanırken şuna dikkat etmelisiniz, kabuğunu soyduğunuzda jel ortaya çıkacaktır, kullanmadan önce suyla yıkamalısınız. Arada kalan sarı sıvısı bulunur, bu sıvı hassas ciltlerde kaşıntı yapabilir.

 

Aloe Vera Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Aloe Vera Çiçeği suyu fazla seven bir bitki çeşidi değildir. Yazın haftada iki kere kış aylarında ise haftada bir kez sulanması yeterlidir. Su direk olarak toprağa değil saksının üstünden dökülmelidir Aloe Vera çiçeğinin yaprakları ıslanmış olmalıdır. Bu şekilde sulanan bitkinin toprağının hepsi ıslanmış olmalıdır. Çiçeğimizi akşamdan suladıysak sabah saksının dibinde su birikmiş ise o suyu dökmeliyiz. Fazla suyu alırsak bitkinin toprağında koku ve böceklerin oluşmasını engellemiş oluruz. Aloe Vera çiçeğinin sulanmasında altın kural bitki kurudukça su verilmesidir. Çiçeğin toprağının kuru olup olmadığı kontrol edilmeli, kuru ise su verilmelidir. Toprağının kuru olup olmadığını anlamak için parmağımızı toprağa sokup toprak ıslak ise henüz verilen suyu emememiştir; kuru ise suyu bitmiştir suya ihtiyaç duymaktadır.

 

Aloe Vera Çiçeği Nerede Yetişir?

Aloe Vera Çiçeği rüzgârdan hoşlanmaz, rüzgâr olmayan yerlerde tutulmalıdır. Rüzgâr çiçeğimizin yapraklarına zarar verip kırabilir, hava akımı çiçeğin köküne inerek bitkinin çürümesine sararmasına neden olabilir. Bu da uzun yıllar yaşayabilecek kapasiteye sahip çiçeğimizin ömrünü kısaltacaktır. Kış mevsiminde ise çiçeğin bulunduğu yer 14-15 derece olmalıdır. Çok esmeyen pencere altlarında yetiştirebilirsiniz.

 

Aloe Vera Çiçeği Nasıl Budanmalıdır?

Aloe Vera çiçeğimizin tekrar açması için, solan ve sararan yaprakları budanmalıdır. Yaprakların içinden hava akımının girmesine engel olmak için üzeri soğuk silikon benzeri maddelerle, daha sonra çıkarabileceğiniz şekilde kaplayabilirsiniz. Kapladığınız maddeyi daha sonra çiçek kendine gelmeye başladığında çıkarabilirsiniz.

Aloe Vera Çiçeğinin Toprağının Değişimi Nasıl Yapılmalıdır?

Aloe Vera çiçeğinin toprak değişimi yılda bir kez yapılmaktadır. Toprağın en uygun değişim zamanı Nisan ayıdır. Toprak seçiminde ise dikkat etmemiz gereken nokta, seçeceğimiz toprağın cinsidir. Değiştireceğimiz toprak mutlaka humuslu ve lifli olmalıdır. Eğer çiçeğimizin saksısını da değiştiriyorsak en fazla bir numara büyük saksıya dikmeliyiz. Daha büyük bir saksıya dikecek olursak bitki adapte olamayabilir yeteri kadar büyüyemez.

Aloe Vera Bitkisine Vitamin Desteği

Aloe Vera çiçeğimizin suyuna vitamin eklerken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Öncelikle çiçeğinizin yaprakları yeterince büyük, içi dolgulu ve sert ise vitamin kullanmanıza hiç gerek yoktur. Fakat çiçeğinizin yaprakları güçsüz kararmış, bitkiyi kopardığınızda içindeki jel azalmışsa vitamin takviyesine ihtiyaç duymaktadır. Her çiçek için vitamin oranları farklıdır. Ama genel olarak bir kapak vitamin ve su karışımı yeterli gelecektir. Çiçeğinizin durumuna gelişimine göre takviyeyi azaltabilir çoğaltabilirsiniz.

Aloe Vera Çiçeği Işık Sever Mi?

Saksıda yetişen çiçeklerin büyük bir çoğunluğu ışığı sevmektedir. Aloe Vera bitkimizi koyduğumuz yer yeterince ışık almıyorsa, bitkimize destek olmalıyız. Bitkimiz için gerekirse ışıklandırmalar kullanmalıyız. Bitkiyi doğal ortamına uygun hale getirmeliyiz ki bitkimiz sağlıklı olsun, çiçek açsın. Karanlıkta kalan Aloe Vera bitkimiz yapraklarını dökebilir, yaprakları sararabilir. Daha az ışık alan bitkimize ışığına göre suyunu daha az vermeliyiz.

 

Aloe Vera Çiçeğimize Neler Zarar Verebilir?

1- Çiçeğe ihtiyacından fazla su verilmesi

2- Bitkimizin saksı seçiminin yanlış olması; saksının deliklerinin olmaması sonucu bitkinin fazla gelen suyunun çıkamaması

3- Hastalanmış bitkilerle yakın tutulması sonucu, hastalık kapması

4- Bitkimizin yapraklarının temizlenmemesi sonucu olarak, yapraklarında böceklerin, mantar solucan gibi yapışkan gibi pamuksu hastalıkların meydana gelmesi.

5- Yaprağı koparıldığında, içine hava akımı girmesi.

6-Yanlış yerde muhafaza edilmesi.

 

Bitkimizin yapraklarında bu tür organizmalar hastalıklar görüyorsak ziraat ilaçları satan mağazalardan uygun ilaçları satın alıp bitkimizi mutlaka ilaçlamalıyız. İlaçlarını vermeye başladığımızda çiçeğimiz kısa süre içinde eski haline dönecektir.

 

Aloe Vera Bitkisini Çoğaltabilir Miyiz?

Tabiîki çoğaltabiliriz. Aloe Vera bitkisinin köklerinden ayrılarak gerçekleşmektedir. Bitki kök kısımlarından koparılarak başka bir saksıya dikilmelidir. Diğer saksıya diktiğimiz kök olan Aloe Vera çiçeğimizi de düzenli sulamalı vitaminlerini eksik etmemeliyiz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05