Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Alocasia Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 13 Aralık, 14:30'de eklendi

 

Alocasia çiçeği büyük yeşil yapraklara sahip ortama farklı bir hava katan çiçek türüdür. Doğada birçok çeşidi bulunmaktadır. Evinizi ya da ofisinizi renklendirmek için ideal bir çiçektir. Uzun ömürlü ve dayanıklı oldukları için, iyi bakım yaparsanız uzun yıllar bir Alocasia çiçeğine sahip olabilirsiniz. Alocasia çiçek bakımı çok zor değildir. Bazı noktalara dikkat ettiğiniz sürece, çok kolay bir şekilde bakımını yapabilir ve uzun yıllar evinize veya ofisinize renk getirmesini sağlayabilirsiniz. Her çiçek ve bitkilerde olduğu gibi, Alocasia çiçeği aydınlık ortamları çok sevmektedir, fakat çiçeğin direkt olarak gün ışığına maruz kalmaması gerekmektedir. Gün ışığını sevdiği için, gün ışığı gören bir ortama koyabilir ve sonrasında, gün ışığı görmeyen tarafları, çiçeğe yardımcı olarak çevirebilirsiniz.

 

Alocasia çiçeği gün ışığı görmediği zaman beslenemez ve beslenmediği sürece de, bir süre sonra sararıp kurur. Haliyle mutlaka gün ışığını bir şekilde görmesi gerekmektedir, fakat direkt olarak görmesi de yine sararmaya ve kurumaya neden olacaktır. Bu sebeple dengeyi dikkatli bir şekilde sağlamak gerekmektedir. Alocasia çiçeklerinde de, diğer saksı çiçeklerinde olduğu gibi, toprağını ve çiçeğin köklerini kurutmamak esastır. Dolayısıyla düzenli olarak sulanması gerekmektedir. Bunun için de, kış aylarında haftada 1, yaz aylarında ise haftada 2 defa sulanması yeterli olacaktır. Sulamayı yapmadan önce saksıdaki toprağın nemini ve ıslaklığını kontrol edin. Eğer toprak nemliyse ve parmaklarınız ıslanıyorsa, sulamanıza gerek olmayabilir. Alocasia çiçeklerini sakin ortamlarda bulundurmanız gerekmektedir.

 

Alocasia Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Bunun yanı sıra Alocasia çiçekleri özellikle kış aylarında aşağı yukarı 14 ile 15 derece arası sıcaklıklarda bulundurulması gereken çiçeklerdir ve kesinlikle rüzgâra maruz kalmaması gerekmektedir. Rüzgârın çok fazla estiği bir yerde tutulduğu anda, kısa bir süre sonra çiçeğin ve yaprakların sararmasına ve solmasına neden olmaktadır. Rüzgâr estiği zaman, sadece çiçeği değil, köklerine kadar etkilemektedir. Bu sebeple cam veya kapı önlerinde tutulmaması gerekir. Alocasia çiçeklerini, çiçeklerini döktükten sonra, yeni çiçeklerin açılabilmesi için budayarak yardımcı olabilirsiniz. Bu tür konularda dikkat ederseniz, Alocasia çiçek bakımı çok zor olmayacaktır. Çiçeklerde her canlıda olduğu gibi ilgi istemektedir, fakat özellikle çiçekler daha fazla ilgi bekler, çünkü diğer canlılardan daha fazla yardıma muhtaçtır.

 

Eğer Alocasia çiçeğinin toprağını değiştirmek isterseniz, bunu yapmanın en iyi zamanı Nisan ayı olmaktadır. Bahar aylarının en güzeli ve aynı zamanda ılık havada toprak değişimi daha kolay yapılmaktadır. Bu sebeple eğer toprağın değiştirilmesi gerekiyorsa, hatta çiçeğin vitaminsiz ve mineralsiz kaldığını düşünüyorsanız, toprağını değiştirerek, ona yardımcı olabilirsiniz. Alocasia çiçeğinin bakımı gerçekten kolaydır, çok fazla zahmete gerek yok, sadece doğru zamanda doğru bakımı yapmak gerekmektedir. Her şey bu kadar basittir. Bir çiçek bakımı aslında çok zor değil. Doğru zamanda suladığınızda, toprağını değiştirdiğinizde, çiçeğin her kısmının gün ışığını görmesini sağladığınızda, hiçbir sıkıntı yaşamadan yıllarca Alocasia çiçeğine sahip olabilirsiniz. Sadece bazı konularda dikkat etmeniz gerekir ki uzun yıllar bir Alocasia çiçeğine sahip olun.

 

Alocasia Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Uzun yıllar bir Alocasia çiçeğine sahip olmak istiyorsanız, örneğin çiçeği sulayacağınız zaman, su miktarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Her şeyden önce toprağın ne kadar nemli olup olmadığına dikkat edin. Eğer toprak çok nemliyse ve parmağınızı bastırdığınızda parmağınız ıslanıyorsa, çiçeği sulamanıza gerek olmayabilir. Bunun yanı sıra, çiçeğin toprağını değiştirirken, toprağın kaliteli olmasına dikkat edilmesi gerekir. Çiçek toprak, su ve gün ışığından beslenmektedir, fakat eğer toprak kalitesiz ve su da temiz değilse, ne kadar gün ışığı alırsa alsın, sağlıklı bir şekilde büyüyemeyecektir. Bu sebeple Alocasia çiçek bakımı için bu tür konulara dikkat edilmesi çok önemlidir. Alosacia çiçeği aldığınızda, saksı çiçeği olduğundan, saksının deliklerine dikkat edin. Deliklerin her zaman açık olması gerekmektedir.

 

Delikler açık olmadığı sürece, çiçeği suladığınızda çiçek kökleri ve toprak boğulacaktır ve çiçeğin sağlıklı büyümesine izin verilmeyecektir. Çiçek ve toprak saksı deliklerinden hava aldığından, saksı deliklerinin açık olması çok önemlidir. Her zaman çiçeğinizin hastalıklı çiçeklerin yanında olmaması için dikkat edin. Hastalıklı çiçek veya bitkilerin yanında tuttuğunuz sürece, sizin Alocasia çiçeğinizde hastalanacaktır. Bu tür durumlarda ise ziraat ilaçlarını kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden, çiçeğinizin hastalanmaması için dikkat edin. Çiçeğin yapraklarının bakıma ihtiyacı vardır, fakat yapraklarında herhangi bir mantarlanma veya benzeri sıkıntılar varsa ziraat ilaçları satan firmaları ziyaret edebilir veya uzmanlara danışabilirsiniz. Alocasia çiçek bakımı yapmak zor değil, fakat sadece gerçekten çiçekleri seviyorsanız ve onlara bakabilecekseniz çiçek sahibi olmanız gerekmektedir.

 

Bir çiçek sahibi olmak aslında tamamen canlı bir varlığa sahip olmak ile aynı şeydir. Alocasia çiçekleri uzun ömürlü ve dayanıklı çiçeklerdir, fakat ancak iyi bakım yapıldığında. İyi bir bakım yapılmayan hiçbir şey size güzel bir şekilde bakmaz. Çiçekler için de aynı durum geçerlidir. Alocasia çiçek bakımı yapmak zor değil, fakat bunun için zaman ayırmanız gerekiyor ve birazda sevgi göstermeniz gerekiyor ki, çiçek size gülsün ve güzel bir şekilde açsın. İyi bir bakım yaptığınız sürece, sürekli olarak yeni bir çiçek almanıza gerek yok. Sadece doğru bakım ve zamanı gelince budama ile sürekli yeni çiçeklere sahip olabilirsiniz. Hatta doğru bakım yaptığınız sürece, bir çiçekten daha fazla çiçek elde edebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05