Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Aglaonema Çiçeğinin Bakımı

Çiçek Bakımları 12 Aralık, 19:35'de eklendi

Aglaonema Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Her mevsim yeşil kalabilen çok fazla zahmet gerektirmeyen bir bitkidir. Çiçek yetiştirmeye yeni başladıysanız sizi zorlayacak yoracak bir çiçek değildir. Aglaonema çiçeğinin ana vatanı tropikal Güneydoğu Asya’nın bataklıkları ve yağmur ormanları olup, boylamasına uzun kalın yeşil yaprakları vardır. Yaprakları kaygan ve parlaktır. Parlak yeşil yapraklarının güzelliği yetmiyormuş gibi kış ayının sonuna doğru beyaz krem renkli küçük çiçekler açmaya başlar. Aglaonema çiçeği ticareti yapılan bir çiçek türü değildir, bu sebeple her çiçek mağazasında bulamayabilirsiniz. Çiçeğin birden çok türü bulunur fakat en çok yetiştirileni Aglaonema modestumdur. Güneydoğu Asya ülkesinde bu çiçekle ilgili ilginç bir inanış vardır. Çinlilere göre çiçekten bir dal alıp kendin yetiştirir büyütürsen sana şans ve uğur getirecektir. Bu nedenle Çinliler bu çiçeği yetiştirmeye, büyütmeye bayılırlar. Aglaonema çiçeğine çok benzer bir çiçek daha bulunmaktadır, difenbahya çiçeğini anımsatır. En çok Filipinler, Yeni Gine, Brezilya’da yetişir.

 

Aglaonema Çiçeğinin Genel Özellikleri

Genel olarak yapraklarının güzel görünümü için yetiştirilen bu çiçek, ofislerde iş yerlerinde evlerde rahatlıkla büyüyebilir. Daha çok iç mekân çiçeğidir. Uzun yıllar dayanır. Araceae( Arum) familyasından, ana vatanı ise Yeni Gine Filipinlerdir. Yetiştiği toprak ise ormanların en sulak yerleridir. Aglaonema çiçeğinin açma dönemi ise yaz döneminin sonudur. Yeşil ve krem rengi minik küçük çiçekler açar. Aglaonema modestum türü ise bambuya benzer uzun dallarının her tarafa yayılmasıyla oldukça güzel ve etkileyici görünür. Bir diğer türü Aglaonema commutatum ise diğerine göre kısa dalları olan çok yapraklıdır. Dalları çok fazla uzadığında, uzayan dallarını kesip suda köklendirerek aynı saksıya dikebilirsiniz. Saksı yeterince büyükse rahatlıkla büyüyecektir.

 

Aglaonema Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Genelde saksı çiçekleri çok fazla cam kenarlarında güneşin direk gelebilecekleri yerlerde yetiştirilmez. Aglaonema çiçeği ise tam tersi güneşi çok fazla sever. Gölge yerlerden ise güneşli aydınlık yerlerde bırakılmalıdır. Şuna dikkat etmelisiniz, yaz aylarında ise güneşin dik olarak camdan yansıdığı zamanlar ise, güneşi mutlaka bir tülün arkasından almalıdır. Evlere en uyum sağlayabilen, sayısı az bitki türlerindendir. Havasız loş ortamlarda en kuytu dip köşelerde bile yaşamaya devam edebilen güçlü bir çiçektir. Aynı zamanda bağışıklığı güçlü sık hastalanmayan çürümeyen böceklere, haşerelere, bitki bitlerine bile dayanıklıdır. Kökten gelen dalları uzadıkça dikine değil yana doğru eğilir, bu da çiçeğimizi daha dekoratif ve güzel göstermektedir. Çiçeğimizin kendini gösterebilmesi yapraklarının rahat büyüyebilmesi için biraz daha büyük bir saksıya alınması gerekir. Bu şekilde Aglaonema çiçeğinin dalları her yana dağılır ve daha güzel görünür.

 

Aglaonema Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Aglaonema çiçeğinin mevsimsel olarak sulanma döngüsü değişmektedir. Yazları hava daha sıcak olduğu için haftada 2 kere, kış mevsiminde ise haftada bir kez sulanmalıdır. Verilen suyun bütün toprağa ulaşması ve çiçeğin bütün köklerinin suyu emmesi gereklidir. Yazın sulama döngüsünde pazartesi ve Perşembe günleri idealdir. Kışın ise pazartesiden pazartesiye sulanması uygun olabilir. Sulama esnasında kullanılan ölçek değiştirilmemeli, hep aynı ölçek ile çiçeğe su verilmelidir. Aksi takdirde fazla ya da gereğinden az su verilir bu da çiçeğin beslenmesini büyümesini yavaşlatır. Seçilen saksı çeşidinde mutlaka saksının kenarında delikler olmasına dikkat edilmelidir. Saksının kenarındaki deliklerden suyun fazlası tabağa dökülmektedir. Dökülen suyun fazlasını tabaktan düzenli alırsak çiçeğin böceklenmesinin, suyun kokmasının, toprağında istenmeyen haşerelerin oluşmasını engellemiş oluruz. Çiçeğimize iyi bakıp onu büyütebilmek istiyorsak çiçeğimizin suya ihtiyacının olup olmadığını anlayabilmemiz gereklidir. Bunu da şu şekilde yapabiliriz; parmağımızı çiçeğin toprağına sokarak toprak hala ıslak ise, toprak yeterli suyunu almıştır tekrar sulamamıza gerek yoktur. Birkaç gün bekleyebiliriz. Parmağımızı toprağa soktuğumuzda toprak kuru ise çiçeğimiz suyunun hepsini köküne çekmiştir suya tekrar ihtiyaç duymaktadır. O zaman çiçeğinizi tekrar sulayabilirsiniz. Bu bilgi genel olarak çoğu saksı bitkisi için geçerlidir.

 

 

Aglaonema Çiçeği Nasıl Budanmalıdır? 

Aglaonema çiçeğinin dallarındaki çiçekler solduğunda ve döküldüğünde tekrar çiçek açabilmesi için solan yaprakları budanmalıdır. Solan yaprakları budamazsak yeni çiçeklerin açmasına engel olmuş oluruz.

 

Aglaonema Çiçeğinin Toprağının Değişimi 

Aglaonema çiçeğinin toprak değişim süresi ihtiyaca göre değişiklik göstermekte olup yılda 2 kez değiştirilebilmektedir. Genelde havaların ısındığı Nisan ayında toprak değişimi yapılmaktadır. Toprak seçiminde ise dikkatli olunmalı; toprağın bol humus ve lif içermesine dikkat edilmelidir. Toprağının vitamin ve mineral olarak zengin olmadığını düşünüyorsak, toprağına gübre ilavesinde bulunabiliriz. Bahçe toprağı, yapraklar ve yakılmış hayvansal gübrelerle toprağı zenginleştirebilirsiniz. Böylece çiçeğiniz daha faydalı beslenebildiği için daha çok büyüyecek daha çok çiçek açacaktır. Toprak değiştirirken saksı da değiştirilecekse ihtiyacından büyük bir saksı kullanılmamalı, en fazla 1 numara veya 2 numara büyük saksı kullanılmalıdır. Çiçeğiniz taşma evresine geldiyse çok fazla büyüdüyse ancak saksısını değiştirebilirsiniz. Çiçeğiniz çok büyümediyse, saksısını değiştirmenize hiç gerek yok.

 

Aglaonema Çiçeği Işığı Sever Mi?

Her çiçek gibi Güneş yüzü görmek isterler lakin direk olarak güneşin altına veya güneşi direk olarak gören yerlerde kuruyabilirler. Yeteri kadar gün ışığı görmezlerse küsüp dökülebilirler ve büyüyüp gelişemezler. Çiçeğimiz ne direk olarak güneş görmelidir ne de tam olarak karanlıkta kalmalıdır, yarı aydınlık yarı gölge bir köşede muhafaza edilmesi en doğrusu olacaktır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05