Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Afelandra Çiçeğinin Bakımı

Çiçek Bakımları 12 Aralık, 18:21'de eklendi

Afelandra Çiçeğinin Genel Özellikleri

Afelandra çiçeğinin Latincesi “Aphelandra squarrosa” dır. Avrupa’ya 1860’lı yıllarda getirilmiştir.

Afelandra çiçeğinin ana vatanı Güney Amerika’nın tropikal kısımlarıdır.50 den fazla çeşidi vardır. Çiçeğin cinsi Ayıpençesigillerdendir. Kuvvetli yaprakları olan çiçek 20-25 cm kadar uzayabilir. Alefandra çiçeği koyu yeşil yapraklara sahiptir. Beyaz kalın damarları vardır. Göz alıcı güzellikte sarı sivri şekle sahip çiçekler açar. Sap tarafları geniştir üç kısmı ise sivrilerek ilerler. Alefandra çiçeğinin çiçekleri yaz mevsiminde açar. Diğer mevsimlerde çiçekleri dökülür, ama çiçekleri dökülse bile yaprakları parlak ve gösterişli göründüğü için sergilenebilir. Yaz kış evinizde, ofisinizde iş yerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir çiçek türüdür. Aynı zamanda dayanıklı ve uzun ömürlü olduğu için de tercih edilir. Türkiye çok fazla bilinen bir çiçek türü değildir. Bu sebeple her çiçek mağazasında bulabilmeniz mümkün olmayabilir, sipariş vererek getirtebilirsiniz. Afelandra koyulduğu yerde oldukça şık duran kendini belli eden kullanışlı bir çiçektir.

 

Afelandra Çiçeği Nerelerde Yetişir?

Afelandra çiçeğinin ihtiyaçları da diğer saksı çiçeklerinin ihtiyaçlarına benzer şekildedir. Işığı sever fakat çok fazla güneşe maruz bırakılırsa da kuruyabilir. Direk olarak cam önüne kapı ağzına konulmaktan hoşlanmaz. Afelandra çiçeği için en güzel yer cam kenarları masa arkaları dolaylı olarak ışık gören yerlerdir. Afelandra çiçeğinin iklimi sıcak iklim olduğu için soğuğa dayanıklılığı bulunmamaktadır. Bulunduğu yerin sıcaklığı minimum 18 derece olmalıdır. Aksi takdirde çiçeğimiz yaşayamaz mevsiminden önce çiçeklerini dökmeye başlar, yaprakları gücünü kaydeder. Aynı şekilde hava akımına rüzgâra maruz kalırsa yaprakları sararıp, kararma yapabilir. Sıcak ılıman iklimin çiçeği, ana vatanı olan kıtanın özelliklerine göre uygun yerlerde bakılmalıdır. Gerekirse çiçeğin bulunduğu odanın ısısı sabit tutulmalıdır. Botanik bahçe, kış bahçesi gibi alanlarda rahatlıkla yetiştirilebilinir.

 

Afelandra Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Sıcak iklimin çiçeği olan Afelandra suyu oldukça sever. Yaz aylarında daha sık sulanmalı, kış aylarında sulama periyodu düşürülmelidir. Kullanılan su musluk suyu olabilir ama suyun kireçli olmamasına dikkat etmeliyiz. Mümkünse eğer yağmur yağdığında, sularını biriktirip çiçeklerimize kullanabiliriz. Normalde yağmur suyunda azot bulunmazken, şimşek çaktığında yağmur suyu azotlu hale gelir. Azot bitkiler için oldukça kıymetli bir maddedir. Çünkü azot bitkilerin yeşil aksamının gelişmesine destek olur. Aynı zamanda yağmur suyu çok iyi bir çözücüdür. Klorlu çeşme suyu yüksek oranda tuz içerir, bitkiler fazla tuzdan hoşlanmazlar, yağmur suyu ise çiçekte bulunan fazla tuzun çözülmesine yardımcı olur. Bu nedenle yağmur yağdığında bahçemize koyacağımız kaplar sayesinde çiçeklerimiz için yeterli yağmur suyu biriktirmeli, sadece yağmur suyu ile sulamalıyız. Afelandra çiçeğinin yapraklarını da bu yağmur suyuyla ıslatabiliriz, sadece çiçeklere su gelmemesi için dikkat etmeliyiz. Çiçeğin toprağının ıslaklık nemlilik oranına göre verilen su miktarını kendimiz anlayabiliriz. Genel olarak yaz aylarında haftada 2 kere, çok sıcak olduğunda 3 kez su verilebilir. Kış aylarında ise haftada 1 kez su verilir. Toprağının kuruluk ve nemlilik oranını kendiniz kontrol edebilirsiniz. Toprağa dokunduğunuzda nemli ise sulamanıza gerek yoktur. Buna göre çiçeğinize su verip vermemeniz gerektiğini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Her ne kadar tropik iklimin çiçeği olsa da fazla su çürümesine sebep olacaktır. Çiçeğimiz ılıman sıcak tropikal bölgeye ait olduğu için asla sulanırken soğuk su kullanılmamalıdır, mutlaka oda sıcaklığında su kullanılmalıdır. Çiçek sulanırken kullanılan su ölçeği mümkün olduğunca değiştirilmemeli, çok gerek görülmedikçe farklı ölçekler kullanılmamalıdır.

Çiçeğinizin saksı seçimine de dikkat etmeli özen göstermelisiniz, saksı seçimini dibinde delikler bulunan saksılardan seçmelisiniz. Böylece çiçeğinizi suladığımızda fazla gelen su deliklerden dışarı çıkacaktır. Bu şekilde çiçeğimizin toprağında fazla sudan meydana gelen böceklenme, kurtlanma, parazitler oluşmayacaktır. Suyu da kötü kötü kokmayacaktır. Bu önemli hususa dikkat etmelisiniz.

Çiçeğiniz büyüdükçe bir büyüğü saksıya alınmalı ve toprak ilave etmelisiniz. Afelandra çiçeği genel olarak yılda bir kez saksı değişikliği yapılır. Saksı değiştirilirken kuruyan dökülen güçlü olmayan yaprakları dikkatli bir şekilde budanmalıdır. Daha sonrasında yeni saksısına dikkatlice yerleştirilmelidir. Afelandra çiçeği bazı dönemlerde yeteri kadar ısı ve ışık alamazsa yeteri kadar gelişme büyüme gösteremez. Çiçeğin bu dönemlerinde ilave olarak vitamin kullanılabilir. Vitaminlerin dozu ihtiyacına göre değişiklik gösterebilir, lakin genel olarak bir kapak vitamin ve 1 litre su karışımı yeterli gelmektedir. Ayda bir kez eğer çiçeğiniz çok güçsüz kaldıysa 2 haftada bir vitaminli suyu ilave olarak verebilirsiniz.

 

Afelandra Çiçeğinin Toprak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Afelandra çiçeği humus ve mineral bakımından zengin bir toprağa ihtiyaç duymaktadır. Bazı dönemlerinde gübre ek olarak koyulabilir. Bahçe toprağı humus olarak zengin olduğu için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çiçeğinizin toprağını daha da zenginleştirmek isterseniz yaprak çürüntüsü, yanmış çiftlik gübresi ile destekleyebilirsiniz. Yâda diğer bir gübre karışımı desteği de şu şekilde olabilir; kaba dere kumu ve kil karışımı da içeriği son derece zengin besleyici olabilir.

Afelandra Çiçeği çoğaltılması sırasında köklerinden ayrılır direk olarak başka bir saksıya dikilir. Diğer saksıya dikilen küçük Afelandra çiçeği aynı şekilde sulanır, vitamin takviyeleri verilir. İyi bakılırsa kısa süre içinde kendini toplar boyu uzar, yaprakları kalınlaşır ve yaz ayında ilk çiçeklerini vermeye başlar.

Çiçekler sabır isteyen canlılardır, yorulmadan düzenli bir şekilde sular gerekli özeni gösterirseniz onlar da size karşılığını verirler.

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05