Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Açmia Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 15 Aralık, 06:00'de eklendi

 

Açmia çiçekleri bulundukları yere farklı bir hava katan, rengiyle ortama renk katan ve duruşuyla bir asillik sergileyen bir saksı çiçeği olmaktadır. Açmia çiçek bakımı bütün saksı çiçeklerinde olduğu gibi aynıdır. Açmia çiçekleri uzun ömürlü ve dayanıklıdırlar, fakat bakımlarının iyi yapılması gerekiyor ki dayanıklılığını koruyabilsin. Açmia çiçekleri gün ışığını çok sever, fakat bütün çiçek ve bitkilerde olduğu gibi, doğal ortamlarında bulunmadıkları sürece, kesinlikle direk olarak gün ışığını maruz kalmamaları gerekmektedir. Kaldı ki doğada bütün çiçekler, kendi doğasına göre yer seçip büyümektedir. Gün ışığını bolca gören, fakat çiçeğe direkt olarak vurmayan bir yere koymanız gerekmektedir. Bunun için örneğin perdesi olan bir pencerenin önünü seçebilirsiniz.

 

Açmia çiçek bakımını yaparken, saksıyı koyacağınız yerde çok önemlidir. Cam veya kapı önlerine koyulmaması gerekir. Bunun yanı sıra sulamasına dikkat etmeniz gerekir. Eğer çok fazla sularsanız, çiçeğinize yarardan çok zararınız olacaktır. Açmia çiçekleri her ne kadar toprak, gün ışığı ve sudan besleniyor olsa bile, bakım konusunda aşırıya kaçmak çiçekler için iyi değildir. Bakımı kolay canlılardır, fakat narin ve hassastırlar, bu sebeple bazı konularda çok dikkatli olmak gerekmektedir. Açmia çiçeklerini sulayacaksanız örneğin, haftada bir veya iki defa sulamanız yeterli olacaktır. Özellikle yaz aylarında haftada 2 defa ve kış aylarında ise 1 defa sulamanız yeterlidir. Eğer toprak nemliyse ve ıslaklığını koruyorsa, hemen sulamanıza da gerek yok.

 

Açmia Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Bazen sadece bir defa suladığınızda çiçek 10 gün kadar dayanabilmektedir, fakat bu tamamen hava ısısına bağlıdır. Örneğin birçok çiçek, Açmia çiçekleri dâhil olmak üzere, kış aylarında maksimum 15 derecelik bir sıcaklıkta bulunması gerekmektedir. Açmia çiçek bakımı için çok küçük detaylara dikkat edilmesi gerekiyor, fakat edildiği sürece de uzun yıllar güzel bir Açmia çiçeğine sahip olabilirsiniz. Açmia çiçekleri büyük yaprakları ve çiçekleri olan güzel çiçeklerdir ve bulunduğunuz ortama ayrı bir hava verdiği için, birçok kişi bu tarzda çiçeklerin evlerini veya iş yerini süslemesi için tercih etmektedir. Açmia çiçeklerini doğru zamanda budamak çok önemlidir. Açmia çiçeğini budamak, yeni çiçek ve yaprakları için yer açmak anlamına gelmektedir.

 

Bunu yaptığınız sürece, sürekli güzel bir Açmia çiçeği karşınızda duracaktır. Açmia çiçeklerinin her zaman parlaması için aynı zamanda kullanacağınız toprak çok önemlidir. Toprağın kaliteli olması gerekiyor ki çiçek sağlıklı bir şekilde büyüyebilsin. Sonuçta doğal ortamından çıkararak evinize veya ofisinize getiriyorsunuz ve sadece kendisine ait bir alanı oluyor. Bir çiçeği veya bitkiyi doğal ortamından getirdikten sonra, yeni ortama uyum sağlayabilmesi için ona yardımcı olmanız gerekiyor. Bu sebeple bakımını her zaman en iyi şekilde yapmanız gerekmektedir. Bakımı zor değil, sadece dikkat etmeniz gerekiyor. Çiçeğe zarar veren durumları gördüğünüzde de anında müdahale etmeniz gerekiyor. Her şey bu kadar basit ve kolaydır. Çiçek bakımı aslında zor bir şey değil, sadece özen gösterilmesi önem arz ediyor.

 

Açmia Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Açmia çiçekleri ve beraberinde diğer saksı çiçeklerine zarar verebilecek durumlardan kısaca bahsetmek gerekirse, bir defa başta belirtildiği üzere aşırı sulamanın yapılmaması gerekiyor. Sulama sadece gerektiği zamanda yapılmalıdır. Sulamanın amacı çiçeğin bulunduğu ağacı kurutmamaktır. Dolayısıyla çiçeği sulamanız için toprağın ya kuru ya da kurumaya yakın olması gerekmektedir. Çok fazla su verdiğinizde çiçek maalesef boğulur ve ölmeye doğru gider. Açmia çiçek bakımı için internetten de araştırabilirsiniz. Bunun dışında bir saksı çiçeği olduğundan, mutlaka saksıları kontrol etmeniz gerekiyor ki en önemlisi saksılarda deliklerin olması veya varsa deliklerin açık olmasıdır. Saksı delikleri çiçek ve toprağın nefes alması için yardımcı olur ve aynı zamanda fazla olan suların atılması için işe yarar.

 

Delikler yoksa çiçek ve toprak bunu yapamayacağı için saksının içinde boğulur ve gömülür. Bu sebeple saksı deliklerinin olması çok önemlidir. Bunun yanı sıra çiçekleri yerleştireceğiniz yerlere kesinlikle dikkat edin. Çiçeklerin hiçbir şekilde hastalıklı çiçeklerin yanına konulmaması gerekmektedir. Hastalıklı çiçekler hemen sağlıklı çiçeklere hastalıklarını bulaştırdığı için, sağlam bir çiçeğiniz varken, biranda hastalıklı ve bakıma daha fazla muhtaç bir çiçek ile karşılaşabilirsiniz. Açmia çiçeklerinize iyi baktığınız sürece hiçbir sıkıntı yaşamazsınız, fakat bakımı yapılmadığı takdirde birçok farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz, hatta sürekli olarak yeni bir Açmia çiçeği almak zorunda bile kalabilirsiniz. Eğer yapraklarda veya çiçeklerde mantar, pamuksu yapışkan maddeler, toprakta solucan veya benzeri böcekler görürseniz, anında ziraat ilaçlarıyla müdahale etmeniz gerekmektedir.

 

Çiçekler sadece bir saksıda duran bir şey değildir. Onlarda canlıdır ve onlarında bakıma ve sevgiye ihtiyaçları vardır. Bu sebeple bir Açmia çiçeğine sahip olmak istiyorsanız veya bir Açmia çiçeğine sahipsiniz ve yeni bir Açmia çiçeğine sahip olmak istiyorsanız, bakımını güzel yapmak ve sevgi göstermek zorundasınız. Buradan anlayacağınız gibi Açmia çiçek bakımı hiç zor değil. Sadece biraz özen göstermeniz yeterli olmaktadır. Nasıl ki sabah kalktığınızda bir bardak su içiyor veya evinizin penceresini açıyorsanız, kalktığınızda veya güne hazır olduğunuzda çiçeğinize bir göz atmanız bile yeterli olacaktır. Göz attığınızda neler eksik veya çiçekte herhangi bir sorun var mı ya da bir ihtiyacı var mı görebilirsiniz. Bu çok zor bir şey değil, sadece birkaç saniyenizi alacak bir işlemdir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05