Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Açelya Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 13 Aralık, 00:03'de eklendi

Her çiçek kendince özel ve narindir. Nasıl insanlar ikiz bile birbirine hiç benzemiyor ise çiçeklerde birbirine aynı familyadan bile gelse benzemez. Benzeyecek diye de bir kural kaide yoktur. İşte çiçekler içinde kendisine has yapısı ile açelya başka bir yer teşkil eder. Öylesine özel bir bitkidir ki kimi aileler kız çocuklarına açelya ismi bile vermektedirler. Çiçek açan yeşil yaprakları olan bitkiler arasında olup aynı zamanda teraryum çiçekçiliğinde de kullanılan bir bitki çeşididir. Her çiçeğin olduğu gibi bu çiçeğin de kendince bir bakım tarzı mevcuttur. Çok farklı renkte çiçekleri olan bitkimiz bulunduğu tüm ortamlara ayrı bir güzellik katar ve farkını net bir biçimde ortaya koyar.

Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Açelya çiçeğinin bakımına değinmeden önce temel hususlardan bir tanesine değinmek gerekir ise bu çiçeğin bakımından önce bilinmesi gereken şeyin toprağının uzun ve sağlıklı bir biçimde yaşaması için üç yılda bir değiştirilmesi gerektiğidir.

Bunun yanında bu çiçeğin bakımında kesinlikle doğru yere konulması son derece ciddi önem arz eden bir husustur. Kapı ağızları ve rüzgar alan yerlerde bulundurmamak gerekir.  Güneş ışığına gereksinim duymasına rağmen doğrudan güneş ışığı almamalı ve bulunulan alanın sağından ya da solundan dolaylı bir biçimde güneş ışığı almalıdır. Yine böylesi narin bir çiçeğin bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli olan husus bulunduğu ortam sıcaklığıdır. Dedik ya narin bir çiçek bu. O yüzden de tüm narin olan canlılar gibi aşırı sıcağa da aşırı sıcağa da gelemiyor. Böylesi bir çiçek için ideal olan ortam ısı derecesi insanlar için de ideal olan 21 22 derece arası sıcaklık değeridir. Özellikle kış aylarında asla 14 derece altında bulunmaması gerekir. Gerekli olması durumunda ortamda ısıtıcılar ya da soğutucular bulundurularak açelya bitkisi için ideal olan ortam oluşturulmalıdır.

Zarar Veren Etmenler

Açelya çiçeği bakımı yapılır iken böylesi narin denilebilecek bir bitkiye de zarar verebilecek unsurlar olduğu göz ardı edilmemeli ve olabildiğinde zarar veren etkenler ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır.

  • Verilmesi gereken vitaminlerin zamanında verilmemesi ya da verilmemesi. Ayrıca doğru oranda verilmezse yarar yerine ciddi zararlar verebileceği gerçeğinin yadsınmaması gerektiğidir.
  • Doğrudan ışığa maruz kalması
  • Kapı ağzında bulundurulması
  • Bir sebepten ötürü böylesi bir çiçeğim yaşadığı kimi hastalıklar
  • Kullanılan yani seçim yapılan saksının olması gereken kriterde olmaması ve deliklerinin bulunmaması ki bu da açelya çiçeğinin kalitesini ciddi anlamda etkileyen temel faktörler arasında gelmektedir.
  • Toprağının alması gerekenden az ya da tam tersi alması gerekenden fazla su alması
  • Yetiştirildiği toprağın olması ve istenilen düzeyde kalitede bulunmaması
  • Açelya çiçeğine tıpkı diğer bitkilerde olduğu gibi zarar veren bir takım böcek ve haşerelerin çiçeğe musallat olması ve bu zarar veren canlılardan kurtulmanın mümkün olmaması
  • Son olarak da açelya çiçeğinin bir yerinde ortaya çıkan sorunun bitkinin diğer kısımlarına da adım adım yayılması ki böylesi bir durum açelya çiçeğinin başına gelir ise kesinlikle sorunlu olan alan çiçekten çıkarılıp hiç zaman kaybetmeden atılmalıdır.

Nasıl Sulama Yapılır?

Açelya çiçeğini sulamadan önce mutlaka suyu sahiden emmiş mi, emmemiş mi, suya gereksinimi var mı, yok mu ona dikkatlice bakılmalıdır. Şayet suyunu tam olarak emmemiş ise o zaman suyunu tamamen emene kadar beklenilmeli ve gün be gün kontrol edilmesi gerekir. Yani toprağı tamamen kupkuru olunca su verilmesi gerekir. Verilecek olan su, çiçeğin bir teraryum bitkisi olduğu da göz önüne alınarak, dinlendirilmiş, ılık çok soğuk ya da çok aşırı sıcak olmayan bir su olması gerektiğidir. Burada kullanılan su tamamen açelya çiçeğinin toprağının azlığına, çokluğuna göre değişiklik arz eder o yüzden şu kadar su dökülmelidir diye bir kaide yoktur. Tüm bunlara ilaveten açelya çiçeği için ideal olan sulama duruma göre yaz aylarında haftada iki kere, soğuk geçen kış aylarında ise bir kere olması yeterlidir Kafaların karışmaması için yaz mevsiminde Pazartesi ve Perşembe kış mevsiminde ise sadece Pazartesi sulanması yeterlidir. Sulama yapılıp bittikten sonra mutlaka saksının altı kontrol edilmeli, olası aşırı su, haşere vb. sorunlar için varsa fazla sular dökülmelidir.

Vitamin Kullanılır mı?

Tüm sağlıklı bitkiler için olması gerektiği gibi bu açelya çiçeği bakımı noktasında da vitamin son derece ciddi önem arz etmektedir. Vitamin kullanmak isteyenler mutlaka çiçekler için vitamin satan satış noktalarına giderek açelya çiçeği için ilgili vitamini almalı ve onların belirttiği biçimde kullanmalıdır ama yine de burada dikkat edilmesi gereken husus çok iyi düzeyde olan açelya çiçeği bitkisi için illa vitamin kullanılacak diye bir kuralın olmadığıdır. Kişi kendince risk gördüğü dönemlerde böylesi bir şey yapabilir en azından mevsimsel geçişlerde ya da herhangi bir şeyden şüphe edilir ise ayda bir kere böylesi bir uygulamanın yapılmasında fayda vardır. Bunun yanında nasıl kullanılacağı sorusuna da yanıt vermek gerekir ise 1 Litre suya 1 ölçek ilave edilmeli ve ilave edildikten sonra toprağa bu vitaminden iyice verilmelidir.

Nasıl Çoğaltma Yapılır?

Açelya çiçeğinin çoğaltılması için yapılması gereken şey aslında oldukça basittir. Burada bitki köklerinden ayrılır ve bir başka saksıya dikilerek çoğaltma işlemi gerçekleştirilmiş olur.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05